Kas yra kolostoma?

Kolostoma suformuojama iš storosios (gaubtinės) žarnos dalies ir paprastai išvedama kairėje bambos pusėje. Pro ją išeina išmatos, kurios dažniausiai yra tvirtos konsistencijos ir suformuotos.

Po operacijos stomos vieta iš pradžių gali būti gana patinusi, tačiau, laikui bėgant, tinimas sumažės – paprastai po 6-8 savaičių.

Nejautrumas, jokio skausmo

Stoma yra raudonos spalvos. Taip yra todėl, kad tai yra gleivinė, kaip ir burnos gleivinė. Stoma yra nejautri, todėl ją liesti visai neskausminga. Valant stoma gali šiek tiek kraujuoti, ypač pradžioje, tačiau tai yra visiškai normalu, o kraujavimas turėtų greitai liautis.

Stomos būna įvairių formų ir dydžių – kai kurios yra gana trumpos ir baigiasi ties pilvo paviršiumi, o kitos šiek tiek išsikiša. Kai kurie žmonės, priklausomai nuo sveikatos būklės, gali turėti daugiau nei vieną stomą.

Kolostomijos operacijos metu dalis gaubtinės žarnos iškeliama į pilvo paviršių, kad susidarytų stoma.

Kolostoma paprastai suformuojama kairėje pilvo pusėje. Išmatos šioje žarnyno dalyje yra kietos ir, kadangi stoma neturi raumenų, galinčių kontroliuoti tuštinimąsi, jas reikės surinkti naudojant maišelį.

Skiriami du skirtingi kolostomijos operacijos tipai: galinė ir kilpinė kolostomija.

Galinė kolostomija

Jei buvo pašalintos storosios (gaubtinės) arba tiesiosios žarnos dalys, likusi storoji žarna iškeliama į pilvo paviršių, kad susidarytų stoma. Galinė kolostomija gali būti laikina arba nuolatinė. Laikinas sprendimas aktualus tais atvejais, kai buvo pašalinta serganti žarnyno dalis, o likusiai reikia pailsėti prieš sujungiant galus. Kaip nuolatinis sprendimas galinė kolostomija pasirenkama tuomet, kai per daug rizikinga arba neįmanoma iš naujo sujungti abi žarnyno dalis.

Kilpinė kolostomija

Kilpinės kolostomijos metu žarnynas pakeliamas virš odos ir palaikomas stomos lazdele. Atverta žarnyno kilpa įpjaunama, o galai nuvyniojami žemyn ir prisiuvami prie odos. Tokiu būdu kilpinė stoma iš tikrųjų susideda iš dviejų sujungtų stomų (dvivamzdės stomos). Kilpinė kolostoma paprastai yra laikina priemonė, atliekama esant ūmioms būklėms. Tokia operacija gali būti atliekama ir siekiant apsaugoti chirurginį žarnyno sujungimą.

Suformavus kolostomą, reikės naudoti uždarą maišelį. Jei stomos turinys yra ypač skystas, geriau tiks ištuštinamas maišelis.

Galbūt norėsite skaidrų maišelį, uždėtą iškart po operacijos, pakeisti nepermatomu, kuris taip pat gali būti mažesnis. Be to, jei jums buvo atlikta galinė kolostomija, galbūt galėsite išmėginti stomos priežiūrą kolostomijos kamšteliu arba drėkinimu.  

Skiriami du pagrindiniai sistemų tipai:

  • Vienos dalies sistema

    Ją sudaro surinkimo maišelis su integruota priklijuojama bazine (arba pagrindo) plokštele, kuri tvirtai priglunda aplink stomą.

  • Dviejų dalių sistema

    Dviejų dalių sistemoje surinkimo maišelis yra atskirtas nuo priklijuojamos bazinės plokštelės, o abi pusės saugiai sukabinamos arba sutvirtinamos kartu. Tai reiškia, kad, kiekvieną kartą keičiant maišelį, nereikia nuo stomos nuimti priklijuojamos bazinės plokštelės.

Po stomos operacijos

Ko tikėtis po stomos operacijos?

Skaitykite daugiau apie tai, ko tikėtis po stomos operacijos ir kaip prisitaikyti prie gyvenimo su nauja stoma.

Užsiregistruokite Coloplast Care

Kuo Coloplast Care gali jums padėti?

  • Patikimi patarimai, kai tik jums jų reikia
  • Papildo mokymus ir patarimus, kuriuos gaunate iš stomos priežiūros slaugytojos
  • Padeda pasirenkant tinkamus produktus
  • Nemokami Coloplast stomos priežiūros slaugytojų apsilankymai namuose

Gyvenimas su stoma – ne visada yra paprastas, bet neprivalote visų problemų įveikti vieni!