Kaip įveikti odos sudirginimą aplink stomą?

Odos sudirginimą aplink stomą dažniausiai sukelia pratekėjimas iš stomos maišelio ir stomos turinio patekimas po klijais bei ant odos. Tai kelia diskomfortą ir gali trukdyti tinkamam maišelio funkcionavimui. Oda aplink stomą turėtų atrodyti panašiai kaip likusios kūno dalies oda. Iškart nuėmus klijus, ji gali būti šiek tiek rausva, bet, jei paraudimas neišnyksta arba oda yra įtrūkusi ar pažeista, ji gali būti sudirgusi.

Ką turėčiau daryti?

  • Nuimkite klijus ir patikrinkite nugarėlę. Ar yra kokių nors išmatų ar šlapimo požymių, kurie galėjo sukelti dirginimą?

  • Ar aplink stomą yra sudirginimų ar pažeidimų, atitinkančių tai, ką matote ant klijų?

  • Kaip gerai maišelis priglunda prie stomos? Ar oda yra veikiama stomos turinio dėl netinkamo prigludimo? Įvertinkite stomos skersmenį ir formą, kad pamatytumėte, ar šablonas yra tinkamo dydžio ir formos. Naudokite nuo maišelio atplėšiamą įdėklą kaip kreiptuvą ir, jei reikia, sureguliuokite maišelio ar plokštelės angą, kad ji tiksliai atitiktų stomos skersmenį ir formą.

  • Kokia yra stomos padėtis odos paviršiaus atžvilgiu? Ar ji yra virš odos paviršiaus, lygi su odos paviršiumi ar žemiau odos paviršiaus? Jei stoma yra lygi su odos paviršiumi arba žemiau jos, arba yra gilioje raukšlėje, gali prireikti kitokio tipo maišelio ar priedų jūsų kūno profiliui.

  • Ar klijai suiro? Jei taip, maišelį gali tekti pakeisti anksčiau. Išbandykite dažnesnį keitimą arba apsvarstykite galimybę naudoti irimui atsparius klijus, jei tokių dar nenaudojate.

Jei odos sudirginimas atsirado dėl kitų priežasčių, kreipkitės į stomos priežiūros slaugytoją arba gydytoją.

Odos sudirginimą aplink stomą dažniausiai sukelia pratekėjimas iš stomos maišelio ir stomos turinio patekimas po klijais ir ant odos.

Siekiant užtikrinti optimalų sukibimą, bazinę plokštelę reikia uždėti ant švarios ir visiškai sausos odos. Stomai ir odai aplink ją nuvalyti pakanka švaraus vandens.

Kai reikia pritvirtinti stomos bazinę plokštelę, angą reiktų iškirpti taip, kad ji tiksliai atitiktų jūsų stomos skersmenį ir formą. Naudinga vadovautis taisykle „ne per laisva ir ne per ankšta“.

Kiti odos sudirginimai, į kuriuos reiktų atkreipti dėmesį

Jei oda paraudusi ir spuoguota

Jei atrodo, kad bėrimas atsiranda su mažais skausmingais spuogeliais ar pustulėmis, ir dirginimas labiau neplinta, tai gali būti aplink stomą esančių odos plaukų folikulų infekcijos. 

Plaukų folikulų infekcija gali išsivystyti, jei per dažnai arba neteisingai skutate plaukus aplink stomą (pvz., nenaudojate švaraus, aštraus skustuvo, skutate prieš plauko augimo kryptį ir pan.) arba jei nuplėšiate klijų plokštelę su jėga, išraudami ir plaukus. Daugeliu atvejų žirklės arba elektrinis skustuvas odai pasitarnaus geriau už vienkartinį skustuvą.

 

Jei oda šlapia ir nelygi

Išbėrimas (paraudimo vieta, dažniausiai niežtintis) su raudonomis ar purpurinėmis dėmėmis arba balta medžiaga ant pažeistų vietų gali būti grybelinės infekcijos požymis. Jei sergate cukriniu diabetu arba imuninė sistema susilpnėjusi, jums gali kilti ypatinga rizika. 

Tamsiose ir drėgnose vietose ypač dažnai atsiranda grybelinių infekcijų, todėl veiksmingiausia prevencija – peristominės odos švaros ir sausumo palaikymas maišelio keitimo metu.

 

Jei oda kraujuoja

Atidžiai ištirkite, iš kur atsiranda kraujavimas. Kraujavimas iš odos aplink stomą gali būti kontaktinės reakcijos požymis, todėl gali prireikti gydymo ar prevencinių priemonių ir turėtumėte kreiptis patarimo į stomos priežiūros slaugytoją. 

Tačiau nedidelis kraujavimas iš pačios stomos nebūtinai turėtų kelti nerimą. Stomos audinys lengvai kraujuoja, panašiai kaip dantenos dantų tarpus valant siūlu ar šepetėliu.

 

Ar patiriate alerginę reakciją?

Pirma, alerginė reakcija yra labai reta. Vis dėlto, jei tokią patiriate, oda greičiausiai bus gana sudirgusi arba gali niežėti visoje dirgiklio paveiktoje vietoje. 

Peržiūrėkite naudojamus valymo produktus. Ar naudojate kvepalus, muilus su drėkikliais, kvapus ar aliejus? Galbūt alkoholio pagrindu pagamintas valymo priemones? Stenkitės visiškai vengti šių produktų, o peristominę odą tam tikrą laiką švelniai plaukite vandeniu. 

Taip pat galite būti alergiški kai kuriems pagalbiniams produktams, kuriuos naudojate, pavyzdžiui, purškalams, servetėlėms ar pastoms, galbūt net stomos maišelių sistemos komponentams – taigi, jei problema išlieka, pasitarkite su savo stomos priežiūros slaugytoja apie alternatyvas.

 

SVARBU! Jei turite rūpesčių, pavyzdžiui, problemų su oda arba norite sužinoti, kaip naudoti naujus produktus, visada turėtumėte pasikonsultuoti su savo stomos priežiūros slaugytoja.

Užsiregistruokite Coloplast Care

Kuo Coloplast Care gali jums padėti?

  • Patikimi patarimai, kai tik jums jų reikia
  • Papildo mokymus ir patarimus, kuriuos gaunate iš stomos priežiūros slaugytojos
  • Padeda pasirenkant tinkamus produktus
  • Nemokami Coloplast stomos priežiūros slaugytojų apsilankymai namuose

Gyvenimas su stoma – ne visada yra paprastas, bet neprivalote visų problemų įveikti vieni!