Kas yra urostoma?

Šlapimą gamina inkstai, iš kurių jis dviem vamzdeliais, vadinamais šlapimtakiais, keliauja į šlapimo pūslę. Joje šlapimas surenkamas ir per šlaplę pašalinamas iš organizmo. Jei įvyksta atitinkamos problemos su šlapimo pūsle, ji šalinama, o šlapimo surinkimui ir šalinimui prireikia kito proceso ir priemonių. Čia į pagalbą pasitelkiama urostomijos operacija, kurios pasekoje suformuojama urostoma.

Stomos vieta iš karto po operacijos gali būti gana patinusi, tačiau, laikui bėgant, tinimas sumažės – paprastai jis išnyksta po 6-8 savaičių.

Nejautrumas, jokio skausmo

Stoma yra raudonos spalvos. Taip yra todėl, kad tai yra gleivinė, kaip ir burnos gleivinė. Stoma yra nejautri, todėl ją liesti visai neskausminga. Valant stoma gali šiek tiek kraujuoti, ypač pradžioje, tačiau tai yra visiškai normalu, o kraujavimas netrukus turėtų liautis.

Stomos gali būti įvairių formų ir dydžių – vienos yra gana trumpos ir baigiasi ties pilvo paviršiumi, o kitos šiek tiek išsikiša. Kai kurie žmonės, priklausomai nuo sveikatos būklės, turi daugiau nei vieną stomą.

Jei jūsų šlapimo pūslė arba šlapimo sistema yra pažeista arba pažeista ligos ir negalite normaliai šlapintis, gali prireikti šlapimo nukreipimo. Tai vadinama urostoma, klubinės žarnos kanalu arba Bricker šlapimo pūsle.

Dažniausiai atliekamos urostomijos operacijos, vadinamos klubinės žarnos kanalu, metu chirurgas panaudoja 15 - 20cm ilgio plonosios (klubinės) žarnos gabalėlį ir paverčia jį šlapimo kanalu (arba vamzdeliu). Likusi plonosios žarnos dalis vėl sujungiama, todėl jūsų žarnynas veiks taip pat, kaip ir prieš operaciją. Šlapimtakiai (vamzdeliai, kuriais šlapimas teka iš kiekvieno inksto į šlapimo pūslę) pašalinami iš šlapimo pūslės ir sujungiami su klubinės (plonosios) žarnos dalimi.

Izoliuota žarnos dalis išvedama dešinės pilvo pusės paviršiuje, o kitas galas susiuvamas. Šlapimtakiai atskiriami nuo šlapimo pūslės ir vėl prijungiami prie izoliuotos žarnos dalies. Kadangi ši žarnyno dalis yra per maža, kad veiktų kaip talpa, o šlapinimuisi kontroliuoti nėra raumenų ar vožtuvo, reikės urostomos maišelio šlapimui surinkti.

Urostomijos operacija yra sudėtinga operacija, todėl kurį laiką jausti silpnumą yra normalu. Po operacijos galite jausti skausmą, tačiau gydytojas gali skirti vaistų, palengvinančių būklę.

Urostomos maišeliai yra su čiaupu ir šlapimo maišeliu, kurį galima saugiai dėvėti ant kūno.

Yra daug ir įvairių maišelių tipų, o stomos slaugytoja padės išsirinkti tinkamiausią. Galbūt iškart po operacijos uždėtą skaidrų maišelį norėsite pakeisti nepermatomu, kuris taip pat gali būti mažesnis.

Grįžę namo galite naudoti ir naktinį išleidžiamą maišelį.

Skiriami du pagrindiniai sistemų tipai:

  • Vienos dalies sistema

    Ją sudaro surinkimo maišelis su integruota priklijuojama bazine (arba pagrindo) plokštele, kuri tvirtai priglunda aplink stomą.

  • Dviejų dalių sistema

    Dviejų dalių sistemoje surinkimo maišelis yra atskirtas nuo priklijuojamos bazinės plokštelės, o abi pusės saugiai sukabinamos arba sutvirtinamos kartu. Tai reiškia, kad, kiekvieną kartą keičiant maišelį, nereikia nuimti priklijuojamos bazinės plokštelės nuo stomos.

Po stomos operacijos

Ko tikėtis po stomos operacijos?

Skaitykite daugiau apie tai, ko tikėtis po stomos operacijos ir kaip prisitaikyti prie gyvenimo su nauja stoma.

Užsiregistruokite Coloplast Care

Kuo Coloplast Care gali jums padėti?

  • Patikimi patarimai, kai tik jums jų reikia
  • Papildo mokymus ir patarimus, kuriuos gaunate iš stomos priežiūros slaugytojos
  • Padeda pasirenkant tinkamus produktus
  • Nemokami Coloplast stomos priežiūros slaugytojų apsilankymai namuose

Gyvenimas su stoma – ne visada yra paprastas, bet neprivalote visų problemų įveikti vieni!