Po stomos operacijos

Sužinoti daugiau apie stomos priežiūrą per pirmuosius tris mėnesius po operacijos.

Pirmosios dienos po stomos operacijos gali būti sunkios. Turite maišelį prie pilvo ir daug naujų dalykų, kuriuos reikia išmokti. Svarbu atsiminti, kad prisitaikymui reikia laiko, tačiau vėliau bus daug lengviau. Su stomos priežiūros slaugytojos pagalba ir praktiniais patarimais, kaip pakeisti stomos maišelį ir prižiūrėti odą, netrukus galėsite daryti tai, ką visada darėte.  

Šiame skyriuje rasite informacijos, kuri padės jums priprasti prie stomos per pirmuosius 3 mėnesius po operacijos. Be informacijos apie stomos priežiūrą, rasite naudingų patarimų, kaip išlaikyti odą sveiką ir kitų aspektų.  

Pripratimas prie stomos

Gera odos priežiūra

Odos aplink stomą priežiūra yra svarbiausias dalykas, kurį galite atlikti, kad gyvenimas su stomos maišeliu būtų saugus, patogus ir nekeltų rūpesčių.  

Kaip stoma atrodys ir kaip ji jausis po operacijos?

Pabudę po operacijos nešiosite pirmąjį maišelį. Jis tikriausiai bus permatomas, kad slaugytoja galėtų lengvai patikrinti naujai suformuotą stomą.

Stoma turėtų būti drėgna ir rausva, išsikišusi virš pilvo sienos. Po operacijos stomos vieta iš pradžių gali būti gana patinusi, tačiau, laikui bėgant, tinimas sumažės – paprastai po 6-8 savaičių. Stoma yra raudonos spalvos. Taip yra todėl, kad tai yra gleivinė, kaip ir burnos gleivinė. Stoma yra nejautri, todėl ją liesti visai neskausminga. Valant stoma gali šiek tiek kraujuoti, ypač pradžioje, tačiau tai yra visiškai normalu, o kraujavimas turėtų greitai liautis.

Stoma turėtų pradėti funkcionuoti tuojau po operacijos, įprastai per kelias dienas. Iš pradžių turinys būna skystesnis, intensyvesnio kvapo, kadangi žarnynas kurį laiką normaliai nefunkcionavo. Nesijaudinkite - žarnų turinys ilgainiui tirštės, kvapas taps mažiau intensyvus dėl nusistovėjusios dietos ypatumų. Gydytojas patars, kada galėsite grįžti prie įprastos mitybos.

Gali būti, kad iš stomos girdėsis nedideli kiekiai pasišalinančių dujų - tai visiškai normalu. Neturėtumėte jaustis nepatogiai, jei kils noras eiti į tualetą. Tai visiškai įprastas reiškinys ir jis turėtų su laiku mažėti. Jei išangė neoperuota, gali kurį laiką iš jos skirtis gleivės.

Urostoma pradės funkcionuoti iš karto po operacijos. Priemonės, naudotos operacijos metu, gali būti paliktos iki 7-10 dienų. Iš pradžių šlapimas gali būti rausvas, bet greitai įgaus įprastą spalvą.

Kaip išmokti prisitaikyti prie gyvenimo su stoma?

Stomos priežiūros slaugytoja paaiškins, kaip rūpintis stoma, kol būsite ligoninėje. Reikia įsisavinti daug informacijos, todėl nebijokite užduoti klausimų.  

Po operacijos stomos priežiūros slaugytoja padės įgyti įgūdžių ir pasitikėti savimi rūpinantis stoma. Stoma taip pat turėtų išmokti pasirūpinti ir sutuoktinis ar kitas jums artimas žmogus.  

Slaugytoja padės išmokti ir sužinoti:

  • Kaip prižiūrėti stomą, įskaitant dalykus, kurių reikia saugotis;
  • Kaip pakartotinai užsakyti stomos maišelius ir pagalbinius produktus;
  • Kaip pasinaudoti teise į kompensaciją ir kitą paramą, susijusią su stoma;
  • Praktinių gyvenimo su stoma aspektų, tokių kaip maistas ir gėrimai, socialinis gyvenimas, kelionės ir intymūs santykiai.
  • Į ką kreiptis iškilus klausimams;
  • Apie stomos draugijas jūsų vietovėje.

Užduokite klausimus

Iš karto gausite daug naujos informacijos; tai gali net šiek tiek priblokšti. Neskubėkite ir užduokite visus rūpimus klausimus tiek kartų, kiek reikia. Kuo daugiau klausite ir išbandysite naujus dalykus, tuo geriau būsite pasiruošę grįžimui namo.  

Prieš išvykstant iš ligoninės, stomos priežiūros slaugytoja susitars dėl konsultacijos, kad įsitikintų, jog, rūpindamiesi stoma, jaučiatės užtikrintai.  

Iššūkių įveikimas

Kai būsite namuose, galite susidurti su tam tikrais sunkumais, rūpindamiesi  stoma. Tačiau atminkite, kad stomos priežiūros slaugytoja ar mūsų klientų aptarnavimo profesionalai mielai padės išspręsti bet kokias problemas.  

 

Kam ir ką pasakyti apie savo stomą?

Kad ir kam nuspręstumėte papasakoti, svarbiausia, kad būtumėte patenkinti savo sprendimu. Galbūt, norėsite paaiškinti, kad jums buvo atlikta rimta operacija dėl sunkios ligos ir dabar nešiojate stomos maišelį. Tai dažnai paliečia ir keletą kitų klausimų, bet kartu atskleidžia jūsų požiūrį į savo sveikatos būklę.  

Šeima ir draugai

Būdami atviri ir nuoširdūs su artimais žmonėmis, galite grįžti į gyvenimą, kurį gyvenote prieš stomos operaciją. Visų pirma, artimiausiems žmonėms svarbu suprasti, jog, nepaisant grįžimo namo, atsigavimui po didelės operacijos prireiks laiko.  

Vaikai

Jei turite mažų vaikų ar anūkų, gali atrodyti, kad jie per maži suprasti jūsų sveikatos būklę. Tačiau vaikai linkę gerai susidoroti su informacija, kai ji pateikiama paprastai. Vaikai dažnai atpažįsta paslaptis, o tiesos slėpimas kartais gali sukelti jų nerimą – nežinant situacija atrodys rimtesnė, nei yra iš tikrųjų.  

Darbe

Daugelis žmonių yra susirūpinę, ar verta pasakoti apie stomą kolegoms darbe. Kaip ir su šeima bei draugais – tik nuo jūsų priklauso, kam ir ką pasakosite. Tačiau paprastai patartina užtikrinti, kad bent vienas asmuo žinotų, jog turite stomą. Tai svarbu, nes, susidūrus su problemomis ar neaiškumais, turėsite su kuo pasikalbėti.  

Stomos priemonių sąvokų paaiškinimas

Gyvenimas po stomos operacijos – tai kelionė su iššūkiais. Pateikiame kai kuriuos stomos priemonių terminijos paaiškinimus, su kuriais galite susidurti.  

Siekdami padėti jums geriau suprasti stomos priemones ir padėti aptarti individualius poreikius su stomos priežiūros slaugytoja, pateikiame dažniausiai vartojamų terminų žodynėlį.  

Klijai: stomos priemonės dalis, kuri pritvirtina nešiojamą priemonę prie odos. Klijai turi užtikrinti glaudų priemonės sąlytį su odos paviršiumi, kad stomos turinys nepatektų ant aplinkinės odos.

Bazinė (arba pagrindo) plokštelė: dviejų dalių stomos priemonės dalis, padengta klijais.

Sujungimo sistema: tai lipni bazinė plokštelė, pritvirtinama prie maišelio dviejų dalių mechanizmu, ir suteikianti galimybę maišelį pakeisti nekeičiant bazinės plokštelės. Ji gali būti mechaninė arba lipni.

"Convex": specialios formos (išgaubta) bazinė plokštelė su ovaliu apvalkalu, kuris lengvai spaudžia peristominę odą. Ji skirta padėti uždengti sunkiai valdomą stomą, pavyzdžiui, įdubusią stomą, esančią po oda.

Pailginto patvarumo klijai: klijai, kuriuos galima naudoti ilgesnį laiką arba tekant agresyviam turiniui iš stomos. Kai kurių tipų ileostomos arba urostomos gali turėti išvestį, kuri per greitai suardo standartinius klijus. Pailginto patvarumo klijai dažniausiai naudojami dviejų dalių priemonėse.

Filtras: retkarčiais iš stomos išsiskiria dujos. Prietaiso filtras taip pat turi dezodoravimo funkciją, kuri padeda užtikrinti, kad nėra kvapo, o tai yra vienas iš dalykų, dėl kurių dažnai nerimaujama. Filtras taip pat kontroliuoja dezodoruotų dujų išleidimą, kad jūsų maišelis neišsipūstų.

Atbulinis vožtuvas: urostomos priemonės turi atbulinį vožtuvą, kuris neleidžia šlapimui tekėti atgal į stomą ir padeda išvengti šlapimo takų infekcijų.

Užsiregistruokite Coloplast Care

Kuo Coloplast Care gali jums padėti?

  • Patikimi patarimai, kai tik jums jų reikia
  • Papildo mokymus ir patarimus, kuriuos gaunate iš stomos priežiūros slaugytojos
  • Padeda pasirenkant tinkamus produktus
  • Nemokami Coloplast stomos priežiūros slaugytojų apsilankymai namuose

Gyvenimas su stoma – ne visada yra paprastas, bet neprivalote visų problemų įveikti vieni!