Kas yra ileostoma?

Atliekant ileostomijos operaciją, plonosios žarnos dalis, vadinama klubine žarna, iškeliama į pilvo paviršių, kad susidarytų stoma.

Po operacijos stomos vieta iš pradžių gali būti gana patinusi, tačiau laikui bėgant tinimas sumažės – paprastai tai atsitinka po 6-8 savaičių.

Nejautrumas, jokio skausmo

Stoma yra raudonos spalvos. Taip yra todėl, kad tai yra gleivinė, kaip ir burnos gleivinė. Stoma yra nejautri, todėl ją liesti visai neskausminga. Valant stoma gali šiek tiek kraujuoti, ypač pradžioje, tačiau tai yra visiškai normalu, o kraujavimas netrukus turėtų liautis.

Stomos gali būti įvairių formų ir dydžių – vienos yra gana trumpos ir baigiasi ties pilvo paviršiumi, o kitos šiek tiek išsikiša. Kai kurie žmonės, priklausomai nuo sveikatos būklės, turi daugiau nei vieną stomą.

Atliekant ileostomijos operaciją, plonosios žarnos dalis, vadinama klubine žarna, iškeliama į pilvo paviršių, kad susidarytų stoma.

Ileostoma paprastai suformuojama dažniausiai dešinėje pilvo pusėje, kai pažeista plonosios žarnos galinė dalis.

Išmatos šioje žarnyno dalyje dažnai yra skystos ir, kadangi stoma neturi raumenų, galinčių kontroliuoti tuštinimąsi, turinį reikia surinkti į maišelį.

Yra du skirtingi ileostomijos operacijos tipai: galinė ir kilpinė ileostomija.

Galinė ileostomija

Galinė ileostomija atliekama, kai pašalinama dalis storosios žarnos (arba kai jai tiesiog reikia pailsėti), o plonosios žarnos galas iškeliamas į pilvo paviršių, taip suformuojant stomą. Galinė ileostomija gali būti laikina arba nuolatinė.

Laikinas sprendimas aktualus tais atvejais, kai buvo pašalinta serganti žarnyno dalis, o likusiai reikia pailsėti prieš sujungiant galus. Kaip nuolatinis sprendimas ileostomija naudojama tada, kai per daug rizikinga arba neįmanoma iš naujo sujungti abi žarnyno dalis.

Kilpinė ileostomija

Atliekant kilpinę ileostomiją, plonosios žarnos kilpa iškeliama virš odos ir prilaikoma stomos lazdele. Atverta žarnyno kilpa įpjaunama, o jos galai nuvyniojami žemyn ir prisiuvami prie odos. Tokiu būdu kilpinė ileostoma iš tikrųjų susideda iš dviejų sujungtų stomų. 

Kilpinė ileostoma paprastai yra laikina ir atliekama siekiant apsaugoti chirurginį žarnyno sujungimą. Laikina ileostoma bus užverta arba pašalinta vėlesnės operacijos metu. 

Suformavus ileostomą, reikia naudoti išleidžiamą maišelį.

Galbūt norėsite skaidrų maišelį, uždėtą iškart po operacijos, pakeisti nepermatomu, kuris taip pat gali būti mažesnis.

Skiriami du pagrindiniai sistemų tipai:

  • Vienos dalies sistema

    Ją sudaro surinkimo maišelis su integruota priklijuojama bazine (arba pagrindo) plokštele, kuri tvirtai priglunda aplink stomą.

  • Dviejų dalių sistema

    Dviejų dalių sistemoje surinkimo maišelis yra atskirtas nuo priklijuojamos bazinės plokštelės, o abi pusės saugiai sukabinamos arba sutvirtinamos kartu. Tai reiškia, kad, kiekvieną kartą keičiant maišelį, nereikia nuimti priklijuojamos bazinės plokštelės nuo stomos.

Po stomos operacijos

Ko tikėtis po stomos operacijos?

Skaitykite daugiau apie tai, ko tikėtis po stomos operacijos ir kaip prisitaikyti prie gyvenimo su nauja stoma.

Užsiregistruokite Coloplast Care

Kuo Coloplast Care gali jums padėti?

  • Patikimi patarimai, kai tik jums jų reikia
  • Papildo mokymus ir patarimus, kuriuos gaunate iš stomos priežiūros slaugytojos
  • Padeda pasirenkant tinkamus produktus
  • Nemokami Coloplast stomos priežiūros slaugytojų apsilankymai namuose

Gyvenimas su stoma – ne visada yra paprastas, bet neprivalote visų problemų įveikti vieni!