Sportas ir stoma

Patarimai, kaip užsiimti bet kokia sportine veikla – nuo jogos iki komandinio sporto – ir kaip elgtis rūbinėse.

Pasivaikščiojimas

Vaikščiojimas yra lengvas ir švelnus būdas grįžti į rutiną. Tai taip pat yra ta veikla, kurią galite pradėti netrukus po operacijos. Nesvarbu, ar vaikštote viduje (pvz., lipate laiptais aukštyn ir žemyn), ar lauke, gryname ore - tai yra veikla, kurią galite palaipsniui intensyvinti tiek greičiu, tiek atstumu. 

Galite mesti sau iššūkį pailgindami maršrutą, eidami į kalną arba apeidami visą parką. Jei iškelsite sau iššūkį eiti toliau, jūsų jėga ir ištvermė pagerės.

Bėgimas

Jei gydytojas ar stomos priežiūros slaugytoja leidžia, bėgimas yra labai geras būdas įgyti ir palaikyti formą. Jei nesate įpratę bėgioti, turėsite pradėti lėtai, bėgiojimą kaitaliodami su vaikščiojimu.

 

Joga ir Tai Či

Joga ir Tai Či yra dar vienas puikus būdas mankštintis. Šios veiklos mažina stresą, stiprina raumenis, gerina pusiausvyrą ir lankstumą. Joga ir Tai Či galima užsiimti bet kur, todėl tai puikus pasirinkimas norint pradėti sportuoti. 

Abu variantai yra labai geri, jei anksčiau daug nesimankštinote, nes juos galima pritaikyti bet kokiam lygiui.

 

Plaukimas

Nereikia vengti baseino ir bijoti, kad kiti sužinos apie stomą. Plaukimas ir vandens aerobika yra puikus būdas palaikyti formą! 

Kai jūsų svorį palaiko vanduo, plaukimas treniruoja raumenis su minimalia traumų rizika. Plaukimas taip pat gali padėti pagerinti lankstumą ir yra geras pasirinkimas, jei sergate artritu.

 

Važiavimas dviračiu

Prieš važiuodami dviračiu, turėtumėte pasitarti su gydytoju arba stomos priežiūros slaugytoja, nes jie, greičiausiai, norės pirmiausia įsitikinti, ar jūsų pilvo sritis yra visiškai sugijusi. Važinėjimas dviračiu yra puikus pasirinkimas, nes tai veikla, kuri per daug neapkrauna pilvo. 

Jei buvo atlikta tiesiosios žarnos pašalinimo operacija, turėsite palaukti ilgiau, kol ši sritis pradės gyti. Per anksti atsisėdus ant dviračio sėdynės gali būti nepatogu ir galite susižaloti. 

Jei nesate visiškai pasirengęs mankštintis su kitais, įsigykite dviratį-treniruoklį naudojimui namuose -  tai gali būti puikus ir patogus pasirinkimas. Net nepastebėsite, kaip įgysite drąsos treniruotis ne tik namuose.

 

Golfas

Golfas gali būti puikus būdas mankštą derinti su grynu oru ir laiko praleidimu su draugais. 

Turėtumėte žinoti, kad dėl sukimo momento, susijusio su smūgiavimu golfo lazda, žaidžiant golfą gali prireikti papildomos apsaugos jūsų stomos maišelių sistemai.

 

Jėgos treniruotės

Jėgos treniruočių ir kardiotreniruočių derinys yra veiksmingas būdas įgyti formą. Jėgos treniruotės padidina jūsų ištvermę kitose sporto šakose ir sumažina sąnarių traumų riziką, formuoja kūną ir padidina kalorijų deginimo greitį. 

Senstant palaipsniui prarandame gyvybiškai svarbią raumenų masę. Jėgos treniruotės su svarmenimis ar pasipriešinimo juostomis padės išlaikyti ar net auginti raumenis, padidins ištvermę ir sumažins sąnarių traumų riziką, formuos kūną ir padės išlikti lieknam ir sveikam.

Komandinis sportas

Dalyvavimas komandinėje sporto šakoje gali suteikti papildomos paskatos sukurti mankštos rutiną. Jums gali būti lengviau įveikti savimonės problemas ir rasti sau tinkamą komandinį sportą, o ne individualią sporto šaką. 

Tačiau varžybinės sporto šakos gali būti įtemptos, todėl anksčiau mažai sportavusiems jos gali būti ne pats geriausias pasirinkimas pradžiai. Bet kokiu atveju, prieš pradėdami mankštintis, būtinai pasitarkite su gydytoju arba stomos slaugytoja.

O kaip elgtis rūbinėje?

Buvimas rūbinėje su kitais gali būti kliūtis, kurią reikės įveikti. Kaip ir daugelyje kitų situacijų, gali pagelbėti vien galimų reakcijų apsvarstymas. Ar norėtumėte paslėpti savo maišelį? Nėra teisingo ar neteisingo pasirinkimo, todėl tiesiog darykite taip, kaip patogiausia jums. 

Jei sportuojate su gerai pažįstamu žmogumi, pagalvokite, ar nebus lengviau nuo pat pradžių atvirai pasikalbėti apie stomą, o ne galvoti apie tai kaskart, kai mankštinatės kartu. 

Geras planas būtų iš anksto apsvarstyti savo paaiškinimą. Galbūt galite tiesiog imtis iniciatyvos pasakydami, kad tai jūsų pirmas kartas po kurio laiko, kad šiandien turite tai daryti lėtai, nes ne taip seniai jums buvo atlikta pilvo operacija. Tikriausiai tai yra visas paaiškinimas, kurio jums prireiks.

Šioje svetainėje pateikiamos bendrosios gairės. Visada laikykitės savo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjo nurodymų.

Užsiregistruokite Coloplast Care

Kuo Coloplast Care gali jums padėti?

  • Patikimi patarimai, kai tik jums jų reikia
  • Papildo mokymus ir patarimus, kuriuos gaunate iš stomos priežiūros slaugytojos
  • Padeda pasirenkant tinkamus produktus
  • Nemokami Coloplast stomos priežiūros slaugytojų apsilankymai namuose

Gyvenimas su stoma – ne visada yra paprastas, bet neprivalote visų problemų įveikti vieni!