Ką valgyti ir gerti turint ileostomą ar kolostomą?

Po ileostomijos ar kolostomijos operacijos gali kilti klausimų apie mitybą. Ar turėčiau laikytis specialios dietos? Ar yra kas, ko negaliu valgyti? O kaip su alkoholiu? 

Trumpai tariant, neturėtumėte nieko keisti. Maistas, kuris jums tiko ir buvo tinkamas prieš operaciją, vis dar tinka jums – tas pats pasakytina ir apie nesveikesnius maisto produktus. Be to, toliau pateiktuose skyriuose pateikiame keletą patarimų ir informacijos apie įvairius maisto ir gėrimų tipus – tai aktualu žmonėms, turintiems ileostomą ar kolostomą, nors kiti taip pat gali pasisemti įkvėpimo, reguliuodami savo mitybą.

Ką valgyti ir gerti turint stomą?

Žmonės, turintys stomą, gali valgyti ir gerti, ką nori, nebent chirurgas ar stomos terapeutas pateiktų kitokių patarimų. Kaip ir prieš operaciją, kai kurie maisto produktai gali būti lengviau virškinami nei kiti, todėl iškart po operacijos gali būti naudinga skirti daugiau dėmesio savo kūno signalams stebėti.

 

 

Iškart po operacijos

Nauji tyrimai rodo, kad kuo greičiau po operacijos pradėsite valgyti tikrą maistą, tuo greičiau žarnyno sistema vėl pradės veikti. Ir nepamirškite kruopščiai sukramtyti maisto!

Pirmosios 2-4 savaitės 

  • Jūsų kūnas vis dar gyja, o valgydami minkštesnį ar lengviau virškinamą maistą, padėsite jam greičiau atsigauti.
  • Galite šiek tiek jausti vidurių pūtimą, todėl iš pradžių stenkitės valgyti dažnai ir mažomis porcijomis.
  • Gana švelnus maistas pradžiai gali būti labai geras pasirinkimas. 
  • Labai svarbu kruopščiai viską sukramtyti. 

 

4-6 savaitė po stomos operacijos

  • Per pirmąsias 4-6 savaites po stomos operacijos apetitas dažnai suprastėja. 
  • Gali prireikti dietą papildyti baltyminiais ir energetiniais gėrimais. Jų galima nusipirkti vaistinėje arba pasigaminti patiems.

 

Ar yra kas, ko negaliu valgyti?

Nėra jokios priežasties apsiriboti tam tikru maistu, tačiau naudinga žinoti, kad skirtingi produktai turės skirtingą poveikį stomos turiniui. Jei nesate tikri dėl tam tikro maisto, tiesiog pamėginkite suvalgyti nedidelį jo kiekį. Jei nėra problemų, tada pirmyn!

Nebijokite išbandyti naujų maisto produktų, bet darykite tai protingai. Tikriausiai pastebėsite, kad kai kurie maisto produktai gamina daugiau dujų ir nors tai jums nekenkia, galbūt norėsite sumažinti šių maisto produktų vartojimą. Tas pats pasakytina ir apie kramtomąją gumą.

Užteks kelių bandymų ir klaidų, kad atrastumėte subalansuotą mitybą, kuri jums tinka. Kai kurie maisto produktai, ypač daug skaidulų turintys maisto produktai, gali sukelti žarnyno nepraeinamumą, kai nesuvirškintos maisto dalys užblokuoja žarnyną. Geras maisto sukramtymas gali padėti, tačiau žarnyno nepraeinamumas gali būti rimta būklė.

 

O kaip su vaisiais ir daržovėmis?

Jūs vis dar galite suvalgyti penkis vaisius ar daržoves per dieną! Kai kurių vaisių ir daržovių odelės yra tikrai kietos, todėl geriausia būtų jas nulupti, kad nekiltų problemų, ypač bulvių ir obuolių žieveles. O, galbūt, jums reikia paruošti vaisius ir daržoves naujais būdais? Išmėginkite sriubas, kad įsisavintumėte daržoves, arba vaisių kokteilius.

Taip pat gali būti naudinga daržoves šiek tiek suminkštinti paverdant arba pabandykite sutrinti kai kuriuos šakniavaisius.

 

Jei įvyksta nelaimė

Neturėtumėte atsisakyti maisto produkto dėl vienos blogos patirties. Tačiau, jei tai kartojasi, turėtumėte apsvarstyti galimybę pašalinti tokį maisto produktą iš savo dietos.

Ir atminkite: mūsų organizmai yra skirtingi, todėl tai, kas tinka vienam, gali visiškai netikti kitam.

Tai, ką geriate, veikia virškinimo sistemą

Remiantis bendra rekomendacija, reikėtų per dieną išgerti bent 2 litrus skysčio – tai taip pat padeda išvengti žarnyno nepraeinamumo. Tačiau turite įvertinti, ar vis dar galite išgerti rytinės kavos, pasimėgauti taure vyno ar vartoti gazuotų gėrimų.

Štai keli patarimai:

  • Kava ir arbata yra gerai, tačiau, kaip ir su bet kuriuo kitu dalyku, atkreipkite dėmesį į bet kokias virškinimo sistemos reakcijas;
  • Gazuoti gėrimai gali skatinti dujų susidarymą;
  • Dėl alaus stomos turinys gali tapti skystesnis;
  • Alkoholį gerti galite, tačiau jo vartojimas gali sukelti dehidrataciją, todėl gerkite pakankamai vandens.

Jei turite ileostomą

Iš karto po operacijos galite netekti skysčių dėl gana didelio išmatų kiekio (750-1300 ml), todėl rekomenduojama išgerti bent 2 litrus vandens per dieną ir tiek, kiek prarandate su išmatomis.

Praėjus 3-12 savaičių po operacijos, plonoji žarna pamažu pripranta įsisavinti daugiau skysčių, todėl gali būti, kad jų kiekio nebereikės kompensuoti taip stipriai, kaip pradžioje. Žmonės su ileostoma per išmatas netenka du ar tris kartus daugiau skysčių ir druskų palyginti su kitais, todėl papildomas žiupsnelis druskos su maistu gali būti gera mintis.

Pasiruošimas vakarienei mieste

Iš pradžių gali atrodyti, kad tai – didelis žingsnis, tačiau nėra jokios priežasties, kodėl negalėtumėte mėgautis maistu restorane.

Gerai pasiruoškite

Visada galite susisiekti su restoranu prieš atvykdami, kad pasiruoštumėte iš anksto, o daugelio didesnių restoranų meniu galima rasti internete, todėl visada galite patikrinti, kokie patiekalai yra siūlomi dar prieš atvykdami į restoraną.

Kur eiti?

Gera idėja yra pradėti nuo restorano, kurį gerai pažįstate. Užsisakykite tai, ką užsisakydavote įprastai. Nereikia būti pernelyg atsargiems, tiesiog būkite praktiški. Užsisakykite tai, ko norite, bet įvertinkite, kokias reakcijas sukelia tam tikri maisto produktai. Taip pat nebijokite pasiteirauti padavėjo apie patiekalų sudedamąsias dalis.

Jei įmanoma, pirmiausia galite užsisakyti maisto, kurį jau išbandėte namuose, kad žinotumėte, kaip reaguosite. Lėtai valgydami daugiau ir įvairaus maisto, jausitės labiau pasitikintys savimi, kai valgysite ne namuose. Net jei esate įpratę gerti tam tikrus gėrimus namuose, geriausia būtų pradėti po truputį. Pavyzdžiui, vietoje didelio bokalo alaus išgerkite mažą. Tai padės jūsų organizmui vėl sustiprinti toleranciją alkoholiui ir sumažinti bet kokias reakcijas arba jų visiškai išvengti.

Patiriate viduriavimą? 

Jūs, kaip ir visi kiti, retkarčiais galite viduriuoti. Sužinokite, ką daryti, kai tai atsitiks.

Ką daryti su viduriavimu?

Jūs, kaip ir visi kiti, retkarčiais galite viduriuoti. Dėl trumpalaikio viduriavimo periodo nerimauti neverta – jis gali būti susijęs su kažkuo, ką suvalgėte, ir dažnai praeis savaime.

Tačiau trys ar daugiau tuštinimaisi iš eilės viduriuojant verčia susirūpinti, nes rizikuojate dehidratuoti (netekti skysčių), todėl turėtumėte pasikonsultuoti su stomos priežiūros slaugytoja.

Jei turite ileostomą

Jei jums atlikta ileostomija ir viduriuojate, neteksite daug druskų – maždaug 1 arbatinio šaukštelio vienam litrui išmatų. Dėl to labai svarbu savo patiekalus papildomai pagardinti druska.

Turite problemų dėl žarnyno nepraeinamumo?

Kai kurie maisto produktai gali sukelti žarnyno nepraeinamumą, todėl paskaitykite, kaip to išvengti ir ką daryti, jei taip atsitiktų.

Sužinokite daugiau apie žarnyno nepraeinamumą ir ką daryti su juo susidūrus

Labai svarbu kruopščiai sukramtyti maistą, kad virškinimo procesas prasidėtų sklandžiai. Tai itin svarbu, jei valgote sunkiai virškinamą maistą (pvz., riešutus). Kai kurie maisto produktai, ypač turintys daug skaidulų, gali sukelti žarnyno nepraeinamumą, kai nesuvirškintos maisto dalys jį užblokuoja. Geras maisto sukramtymas gali padėti, tačiau žarnyno nepraeinamumas yra gana rimta būklė.

Kaip sužinoti, ar užsikimšo žarnynas?

Tai gali sukelti mėšlungį, skausmą ir vandeningas išmatas, o pilvas ir stoma gali patinti. Jei pastebėjote, kad užsikimšo žarnynas, turėtumėte:

  • Paskambinti gydytojui arba slaugytojai arba nuvykti į greitosios pagalbos skyrių; 
  • Gerti daug vandens;
  • Vengti kieto maisto 24 valandas ir valgyti sriubas.

Užkirsti kelią nepraeinamumui yra lengviau nei jį gydyti, todėl visada kruopščiai sukramtykite maistą ir maisto produktus rinkitės protingai, bet išsaugodami galimybę maitintis normaliai, sveikai.

Užsiregistruokite Coloplast Care

Kuo Coloplast Care gali jums padėti?

  • Patikimi patarimai, kai tik jums jų reikia
  • Papildo mokymus ir patarimus, kuriuos gaunate iš stomos priežiūros slaugytojos
  • Padeda pasirenkant tinkamus produktus
  • Nemokami Coloplast stomos priežiūros slaugytojų apsilankymai namuose

Gyvenimas su stoma – ne visada yra paprastas, bet neprivalote visų problemų įveikti vieni!