Pasiruošimas stomos operacijai

Sužinoti apie stomos tipus ir ko tikėtis prieš operaciją

Natūralu, kad prieš stomos operaciją jums kyla daug klausimų. Operacija yra sunki fiziškai ir gali sukelti daug emocijų. Tačiau, gerai jai pasiruošę, žinosite, ko galima tikėtis.  

Šiame skyriuje aptariami daugeliui žmonių aktualūs klausimai, susiję su stomos operacija, taip pat pateikiama informacija apie pagalbą ir bendruomenę.  

Sužinoti apie stomos tipus ir virškinimo bei šlapimo sistemą

Kas yra stoma?

Stoma – tai rezultatas operacijos, skirtos pašalinti ligų (tokių kaip vėžys, Krono liga ar divertikulitas) arba dėl žarnyno nepraeinamumo, virškinimo ar šlapimo sistemos pažeidimų paveiktas sritis. Tai dirbtinė anga, leidžianti išmatoms arba šlapimui pasišalinti iš žarnyno arba šlapimo takų.  

Yra trys pagrindiniai stomos tipai, susiję su virškinimo ir šlapimo sistema: kolostoma, ileostoma ir urostoma.  

Skaityti daugiau apie tai, kaip suformuojama kolostoma

Kolostoma

Kolostomijos operacijos metu dalis gaubtinės žarnos iškeliama į pilvo paviršių, kad susidarytų stoma.

Skaityti daugiau apie tai, kaip suformuojama ileostoma

Ileostoma

Atliekant ileostomijos operaciją, plonosios žarnos dalis, vadinama klubine žarna, iškeliama į pilvo paviršių, kad susidarytų stoma.

Skaityti daugiau apie tai, kaip suformuojama urostoma

Urostoma

Jei jūsų šlapimo pūslė arba šlapimo sistema yra pažeista arba pažeista ligos ir negalite normaliai šlapintis, gali prireikti šlapimo nukreipimo. Tai vadinama urostoma, klubinės žarnos kanalu arba Bricker šlapimo pūsle.

Kodėl reikia nešioti stomos maišelį?

Stomos maišelis yra būtinas, norint saugiai ir patogiai surinkti stomos turinį. Nesvarbu, kokio tipo stomą turite, visą stomos turinį reikia surinkti saugiai ir patogiai. Štai kam yra reikalingas jūsų stomos maišelis. Maišeliai sukurti taip, kad prisiklijuotų prie pilvo odos aplink stomą ir surinktų turinį.  

Saugus ir diskretiškas

Stomos maišelio dizainas priklauso nuo to, ar jums atlikta kolostoma, ileostoma ar urostoma. Stomos priežiūros slaugytoja parodys, kuris maišelis jums geriausiai tinka, tačiau didžioji dauguma jų yra saugūs naudoti ir diskretiški. Niekas nesužinos, kad dėvite stomos maišelį, nebent nuspręstumėte apie tai pasakyti. Iš pradžių gali būti sunku susitaikyti su tuo, kad ant pilvo teks nešioti stomos maišelį, tačiau netrukus suprasite, kad galite gyventi lygiai taip pat, kaip gyvenote anksčiau.  

Stomos maišelio pakeitimas

Kaip dažnai keisite ar ištuštinsite stomos maišelį, priklauso nuo stomos tipo:

  • Kolostoma: maišelį reikia keisti nuo vieno iki trijų kartų per dieną, priklausomai nuo turinio kiekio;
  • Ileostoma: maišelį reikia keisti ar ištuštinti kelis kartus per dieną;
  • Urostoma: maišelį reikia ištuštinti kelis kartus per dieną; nakties metu prie naktinio maišelio galima pritvirtinti urostomos maišelį arba nedidelį urostomos prietaisą, kad nereikėtų keltis ištuštinti maišelio.

Kaip stoma atrodys ir kaip ją jausiu?

Stoma paprastai yra drėgna, rausvai raudona ir šiek tiek išsikišusi iš pilvo.

Po operacijos stomos vieta iš pradžių gali būti patinusi, tačiau, laikui bėgant, tinimas sumažės – paprastai tai įvyksta po 6-8 savaičių.

Nejautrumas, jokio skausmo

Stoma yra raudonos spalvos. Taip yra todėl, kad tai yra gleivinė, kaip ir burnos gleivinė. Stoma yra nejautri, todėl ją liesti visai neskausminga. Valant stoma gali šiek tiek kraujuoti, ypač pradžioje, tačiau tai yra visiškai normalu, o kraujavimas turėtų greitai liautis.  

Stomos būna įvairių formų ir dydžių – kai kurios yra gana trumpos ir baigiasi ties pilvo paviršiumi, kitos šiek tiek išsikiša. Kai kurie žmonės turi daugiau nei vieną stomą, priklausomai nuo jų sveikatos būklės.  

Po stomos operacijos

Ko tikėtis po stomos operacijos?

Skaitykite daugiau apie tai, ko tikėtis po stomos operacijos ir kaip prisitaikyti prie gyvenimo su stoma.

Užsiregistruokite Coloplast Care

Kuo Coloplast Care gali jums padėti?

  • Patikimi patarimai, kai tik jums jų reikia
  • Papildo mokymus ir patarimus, kuriuos gaunate iš stomos priežiūros slaugytojos
  • Padeda pasirenkant tinkamus produktus
  • Nemokami Coloplast stomos priežiūros slaugytojų apsilankymai namuose

Gyvenimas su stoma – ne visada yra paprastas, bet neprivalote visų problemų įveikti vieni!